Znanih je kar nekaj vrst odrov za delo na višini. Med njimi pa je tudi varovalni gradbeni oder, ki v resnici predstavlja le nadgradnjo fasadnega odra. Praviloma se postavlja na objektih, kjer se opravljajo krovska dela. Namenjen pa je zlasti zaščiti delavcem proti zdrsu v globino ter padcem orodja ali materiala na mimoidoče. Na varovalni gradbeni oder je treba obvezno namestiti tudi posebno varovalno mrežo.
Poleg omenjenega je poznan tudi modularni gradbeni oder. Uporablja se lahko kot fasadni, prostorski ali pa kot zaščitni oder. Ne nazadnje še kot učinkovita podporna konstrukcija pa tudi kot viseči oder.
Poleg odrov za delo na višini se uporabljajo tudi posebna stopnišča
Vsekakor delovni oziroma gradbeni oder še zdaleč ni edina konstrukcija, ki se uporablja za varno delo na višini. Uporabljajo se tudi stopnišča, ki so izdelana v skladu s predpisi o graditvi objektov. To v praksi pomeni, da se takšna konstrukcija lahko uporablja tudi za splošno javno rabo.
Stopnice so na gradbiščih neredko prava ter edina rešitev za varen dostop ljudi. Lahko se povsem prilagodijo potrebam naročnika oziroma samega delovišča ali gradbišča. Izvedba stopnic pa je mogoča z ali pa brez varovalnega elementa za otroke.
Kdaj v poštev pridejo viseči gradbeni odri
Če manjka nosilna podlaga, ki je navadno osnovna za začetek postavljanja odra, klasični stoječi ali pa varovalni gradbeni oder ne pride v poštev. V tem primeru se najbolje obnesejo viseči gradbeni odri.
Viseč gradbeni oder se najpogosteje uporablja pri gradnji mostov, kadar je treba zagotoviti, da prometna pot ostane povsem neovirana ter kadar zaradi prometne varnosti ter tehničnih razlogov postavitev klasičnega odra ni mogoča.
Za viseče delovne odre je značilno, da jih je možno statično izvesti v mobilni pa tudi v nemobilni obliki. Mobilni delovni oder je izvedljiv v vertikalni ali horizontalni izvedbi. Pri nemobilnih se osnova za spuščanje izvede na samo enem od nosilnih delov mostu oziroma na konzoli ali na nosilcu.